Сега ли е моментът да си купиш жилище?
През следващите месеци очакваме икономическа криза, която по всяка вероятност ще повлияе на цените на имотите. Ако до момента не си усетил финансови затруднения, запазил си работата си и имаш спестявания, може да обмисляш да инвестираш средствата си в нов дом. Сигурен ли си обаче, че си готов за това? В днешната статия в блога на кредитна карта AXI подготвихме 10 въпроса, с които да направиш реалистична оценка на възможностите, които стоят пред теб.
1. Имаш ли дългове?
За да имаш възможност и пари да изплащаш жилищен кредит, не трябва да имаш други дългове и задължения към кредитни институции. Помисли дали част от приходите ти могат да отидат за вноска по ипотечния ти кредит или сега не е момента за тази инвестиция. Важно е да съобразиш, че ще са ти необходими свободни средства за прехвърляне на имота, за ремонт и обзавеждне, както и такива, с които да платиш данъците за жилището.
2. Какъв е кредитният ти рейтинг?
Важно е да имаш добър кредитен рейтинг. Той ще увеличи шанса за отпускане на изгоден ипотечен заем. Ако все още не си имал заем, можеш да започнеш, като кандидатстваш за кредитна карта или малък заем от обслужващата те банка. Ако търсиш подходящ финансов инструмент, за да започнеш да създаваш добър кредитен рейтинг, научи повече за кредитна карта AXI. Който и вариант да избереш, трябва да направиш всичко възможно, да бъдеш редовен кредитополучател.
3. Имаш ли стабилна работа?
В сегашната ситуация с коронавируса изглежда, че на почти никой позицията не е сигурна на 100%. Ако работиш в сфера, която не се очаква да бъде засегната от кризата обаче, имаш дълъг трудов стаж в компанията и си всеотдаен служител, можеш да бъдеш спокоен. Повечето работодатели ще направят всичко възможно, за да задържат верни и отговорни служители, дори по време на криза.
4. Имаш ли перспектива да увеличиш доходите си?
Никога не предвиждай повече от 30% от месечния си доход за ипотечно плащане. Можеш да отделяш и по-голяма сума, но не повече от 50%, ако има реална перспектива доходите ти да се увеличат. Обмисли каква сума можеш да отделяш всеки месец, за да не изпаднеш в състояние, в което не успяваш да се вместиш в бюджета си.
5. Имаш ли фонд за спешни случаи?
Когато правиш голяма инвестиция, като тази за жилище, обикновено я разсрочваш за минимум 10 години. За този период е възможно да се случат много неща, сред които да загубиш и работата си. За да застраховаш спокойствието си и жилището си, е важно да имаш стабилен фонд за спешни случаи. Трябва да отделиш средства, които да покриват всички разходи и вноски по кредити, които имаш, за период от минимум 6 месеца. Фондът за спешни случаи ще ти даде възможност да действаш по-спокойно по време на криза.
6. Имаш ли пари за авансово плащане?
За да изтеглиш ипотечен кредит е необходимо да имаш спестени пари за авансово плащане. Обикновено, сумата, с която трябва да разполагаш е най-малко 10 % от стойността на жилището. Ако искаш да изтеглиш по-малък кредит, трябва да разполагаш с по-голяма сума за първоначалното плащане. Имай предвид, че тези спестявания трябва да са отделно от фонда за спешни случаи.
7. Имаш ли други бъдещи цели, които изискват голяма инвестиция?
Ако искаш да си купиш жилище не трябва да си поставяш цели, които изискват голям финансов ресурс в близко бъдеще. Трябва внимателно да обмислиш плановете си преди да изтеглиш кредит.
8. Знаеш ли къде искаш да живееш?
Купуването на имот е много голяма инвестиция, така че е добре да нямаш план да се местиш в друг град в близките години. Да, няма как да си напълно сигурен къде ще живееш следващите 20 години, но обмисли къде искаш да се установиш преди да изтеглиш кредит. Ако се виждаш в същия град в близките 5 – 10 години, заради кариерата или училището на децата например – си готов да инвестираш в собствен дом.
9. Ще можеш ли да поддържаш добро качество на живот, ако изтеглиш ипотечен кредит?
Купуването на жилище е важна стъпка, но и голяма отговорност. Много хора жертват себе си, за да купят имот. Заслужава ли си да не можеш да отидеш на почивка, да излезнеш да хапнеш с приятели или да трябва да се изхранваш с много малко пари? Отговори си сам на този въпрос. Вероятно ще трябва да намалиш някои разходи, но обмисли с какъв бюджет, извън вноската за кредита, можеш да имаш нормален стандарт на живот. Все пак, ще се наложи да живееш по този начин дълго време.
10. Какво искаш и какво можеш да си позволиш?
Определи какво е важно за теб при закупуване на жилище. Трябва ли то да бъде в близост до училище, детска градина или парк, в кой квартал искаш да бъде, какви да са транспортните връзки, колко стаи и какви удобства да има бъдещия ти дом. След това, проучи пазара на имоти, за да разбереш какво можеш да си позволиш в действителност.
Всички финансови анализатори предвиждат стегнация на икономиката, което несъмнено ще се отрази и на пазара на имоти. В момент на икономическа криза трябва добре да обсмилиш желанието и възможностите си да купиш имот. Отговори си на горните въпроси и прецени дали сега е подходящият момент да сбъднеш мечтата си за собствен дом.