Как да намалиш необмисленото харчене?
Парите са важна част от съвременния живот. Знаеш ли, че пристрастяването към шопинга или необмисленото харчене могат да се признаят като хазартно разстройство. Принудителното пазаруване понастоящем не се признава като ясно разстройство. Това обаче се появява в контекста като симптом на други проблеми с психичното здраве, като биполярно разстройство например.
Съвети за избягване на прекаляване с харчовете
Ако смяташ, че пазаруването ти е извън контрол, има какво да направиш по въпроса. Ако имаш истинска зависимост към пазаруването, ти не само ще бъдеш силно зает с покупката и пазаруването, но ще почувстваш еуфория или облекчение след покупка, последвана по-късно от вина и срам. Може също така да почувстваш тревога, преди да предприемеш покупка.
Първо покрий най-важните си разходи
Първо трябва да плащаш месечните си сметки като наем, ток, телефон и други подобни комунални услуги. Разбира се към най-важните разходи спадат и тези за хранителни стоки. След като покриеш тези месечни разходи, чак тогава може да прибегнеш до друго по-маловажни харчове.
Храната определено се смята за част от основните покупки. Именно за подобни основни покупки и стоки от първа необходимост е релевантно да ползваш и кредитна карта за разплащания. Например, ако пералнята ти се развали, нормално е да си вземеш максимално бързо нова. За подобен разход кредитна карта AXI Card е идеален платежен инструмент.
Пази се от много дългове
Не избързвай с вземането на заеми от приятели. Не е нужно и винаги да приемаш офертите за изгодни кредити на банките, с които си партнираш. Колкото и да е изгоден един заем, ако нямаш нужда от него, със сигурност няма да ти бъде от полза, а по-скоро ще се яви тежест за финансите ти.
Следи разходите си
Започни, като направиш план за разходите, след което се опитай да се придържаш към него. Ако имаш склонност да харчиш всички останали пари, след като покриеш това, което е включено в твоя разходен план, започни да си водиш бележки за това, което харчиш. Ако това е несъществено (като допълнителни дрехи, обувки или други аксесоари или електроника), постави си ограничение. Определи колко разумно харчене можеш да си позволиш по отношение на парите, съхранение и емоционални разходи.
Не се примамвай от отстъпки
Пристрастените към шопинг потребители са склонни да бъдат изкушавани от отстъпки, които изглежда предлагат начин да се сдобиеш изключително изгодно с даден продукт/услуга. Понякога, дори може да се водиш от чувството си, че купувайки нещо с отстъпка, на практика спестяваш пари, а не харчиш. Истината е, че бюджетът ти намалява, както и спестяванията за извънредни разходи.
Всеки път, когато се изкушаваш от явна сделка, си задавай въпроса: „Имам ли нужда от това?“ и "Струва ли си тази цена?" Обмисли покупката само, ако отговорът е "да" и на двата въпроса.
Ако имаш зависимост от пазаруването, това не означава, че не бива да ходиш по магазини или да се ровиш из различни сайтове. Подобно поведение всъщност е често срещано и може да се контролира, чрез комплексни мерки и ясно поставени финансови цели. Например да си зададеш цел, че до края на годината искаш да отидеш на Малдивите и това да бъде твоят фокус при бюджетирането през следващите месеци.
Проучване на университета в Станфорд от 2006 г. заключава, че макар нито едно проучване да не е използвало достатъчно голяма извадка, за да оцени разпространението на компулсивното пазаруване сред общото население, от 2513 възрастни, изследвани в своето проучване, 6% от жените и 5,5% от мъжете проявяват симптоми, съответстващи на натрапчиво разстройство при купуване.
Това означава, че донякъде е нормално в подобна икономика и информация, която ни залива отвсякъде, да имаме склонност към притежаване на все повече вещи. Все пак пазаруването може да те направи щастлив и удовлетворен от себе си, стига да е в умерени норми. Поддържайки баланса в пазаруването онлайн и офлайн, ще осъзнаеш, че щастието от покупките не е само временно, но може да ти носи и бъдещи позитиви. Затова обмисляй внимателно всяка една покупка, преценявай, дали е нужна и дали си заслужава. Ако знаеш, че трябва да пиеш фрешове всеки ден, за да поддържаш диетата си, то тогава дори една сокоизтисквачка би била смислена инвестиция.