Как да направляваш кариерата си?
Независимо дали си завършил образованието си току що и тепърва започваш своята кариера, или имаш натрупан професионален опит, тайната на професионалното развитие е да контролираш кариерата си. И това е нещо, което трябва винаги да имаш предвид, без значение възрастта и опита ти. Много млади специалисти са научени да искат разрешение и да търсят насоки на всеки етап. Понякога това е разбираемо, защото младите специалисти имат какво да научат. Но е лесно да приложиш този урок и да почувстваш липса на контрол върху собствената си кариера.
Професионалният успех започва с това, че си изпълнителен директор на твоята собствена кариера. Рей Крок, визионерът, който отведе ресторантите на Макдоналдс от седем малки локации в световната верига, която е днес, е казал: „Качеството на лидера се отразява в стандартите, които той определя за себе си.“
Ако се стремиш да бъдеш предприемач, подходът към собствената ти кариера като изпълнителен директор ще ти помогне да се подготвиш за евентуалното си стартиране. Ето шест начина да станеш “изпълнителен директор” на кариерата си и да работиш като милиардер.
1. Изпълнителният директор взема решения
Лидерството ще изисква от теб да имаш трудни разговори от време на време. Изпълнителният директор трябва да взема решения въз основа на най-добрата налична информация към момента, което означава, че понякога ще има непълни данни.
Също толкова важно е да се признае, че не всички решения се създават еднакви. В писмо от 1998 г. до акционерите, основателят на Amazon Джеф Безос описва важността първо да определиш вида на решението, което вземаш, да правиш разграничение между решения от тип 1 (като напускане на работата си), които е невъзможно да се отменят, след като започне да се движи, или Решения от тип 2, от които можеш да се отметнеш (като записване за професионален сертификационен курс, който по-късно откриеш, че не си заслужава).
От решаващо значение е да зададеш важни въпроси и да вземеш предвид предвидимите (а понякога и непредвидените) последици от решението. След това в края на деня изпълнителната власт трябва да вземе решение и да живее с избора, който е направила.
2. Изпълнителният директор анализира както настоящето, така и далечното бъдеще
Добрият изпълнителен директор държи единия крак здраво стъпил в настоящето, като същевременно е изправен пред бъдещето с чувство на очакване. Да знаеш как да останеш достатъчно гъвкав, за да функционираш тук и сега, като същевременно да бъдеш мислещ изпълнител е задължително. Животът както в настоящето, така и в бъдещето ще помогне на един професионалист да посрещне предизвикателства, като същевременно активно създава възможности. Всичко това - в свят, който е всичко друго, но не и неподвижен.
3. Изпълнителният директор непрекъснато се учи и развива нови умения
Може лесно да изпаднеш в професионален застой, при който нищо не се чувства особено мотивиращо или достатъчно предизвикателно. Затова е полезно постоянно да развиваш нови умения и да трупаш опит. Това може да означава усвояване или задълбочаване на технически умения или развиване на меки умения, като комуникация или управление на времето. Каквото и да е, на изпълнителния директор е необходимо време, за да се усъвършенства непрекъснато.
4. Изпълнителният директор се обгражда с умни хора и търси съветите им
Трябва да се научиш да разпознаваш талант и характер. И не забравяй, че обществото те оценява спрямо хората, с които се заобграждаш. Трябва да знаеш и с кого да не се асоциираш. За да успееш в кариерата търси съветите на разумни и опитни хора.
5. Изпълнителният директор знае как да каже „Не“ и редовно го прави
Всеки път, когато кажеш „Да“ на едно нещо, казваш „Не“ на нещо друго. Когато разсъждаваше за успеха на Apple, Стив Джобс веднъж каза: „Гордея се с много от нещата, които не сме направили, както с нещата, които сме направили. Иновациите казват„ не” на хиляди неща “.
Ефективната изпълнителна власт също така признава, че „Не сега“ понякога е най-добрият избор от всички. В една компания може да се наложи даден ръководител да реши дали той или тя в момента е снабден с необходимите умения, опит и ресурси (и подкрепен с подходящия екип), за да преследва някаква цел.
6. Изпълнителният директор има издръжливостта и разрешава конфликти
Всеки лидер ще се сблъска с несгоди. Устойчивостта е от решаващо значение. Също толкова важна е способността за разглеждане на конфликт. Научи се да преценяваш ситуациите и да потушаваш конфликтите.
„Във времена на неприятности и промени наистина откриваме кои сме и от какво сме направени“, пише бившият изпълнителен директор на Starbucks, Хауърд Шулц в книгата си „Напред“.
Развивайки чувството за увереност, развивайки необходимите лидерски умения и разбирайки, че собствените усилия и решения носят голяма тежест, всеки от нас може уверено да се изправи пред бъдещите предизвикателства. Така че независимо дали си нов в дадена професионална сфера или начинаещ предприемач, ключът към следващата стъпка и всяка стъпка след това се намира в това да станеш изпълнителен директор на собствената си кариера.
А как да направляваш финансовото си бъдеще - кредитна карта AXI Card ти предлага решения и възможности.