Как празнуват Великден по света?

Тази година Великден се пада на 19-ти април. Един от най-забавните ритуали (особено за децата) преди Великден е боядисването на яйцата. Този наш обичай е неделима част от отбелязването на празника и се извършва в точно определени дни. Боядисването на яйца се прави сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота.

Първото яйце задължително трябва да е червено – с него се рисува кръст върху челата на малките деца, за да са здрави и силни. Именно това първо червено яйце се пази до следващия Великден, а след това се заменя отново с първото боядисвано яйце.

Второто яйце – също се предполага да е червено – се оставя в църквата след литургия в нощта срещу празника. С останалите яйца, които хората украсяват и боядисват, както намерят за добре, семейството и близките се борят, като си пожелават късмет и здраве.

За онези, които планират сватба, в този период църковните бракове са забранени, тъй като именно Великденските пости са най-строгите пости в годината. Православните християни, разбира се, са запознати с тези детайли покрай Великден, но какви са интересните обичаи при други нации?

Навярно знаеш, че католиците и протестантите отбелязват Великден на различна дата, спрямо православните християни? Тази година в западните страни Великден се пада на 12-ти април. Какви обаче са другите разлики в отбелязването на Великден в различните страни по света? Разбери малко повече за интересните обичаи в следващите редове:

В Австралия например, за разлика от нашите ширини, особено популярни по време на празника са шоколадовите и захарните яйца. Те се правят както много големи, така и миниатюрни, във формата на зайче или билби - торбесто животно, подобно на мишка. За австралийците то се превръща във великденски символ на страната им.

Празничното меню при австралийците включва печено агнешко, телешко или пилешко със зеленчуци на скара – картофи, моркови, тиква, грах или броколи.

За десерт в Австралия се поднася традиционният великденски сладкиш „Павлова“ от целувчено тесто, украсено с киви, ягоди, ананаси и мандарини. Много популярни са и кифличките, с които австралийците закусват преди да отидат на църква.

В САЩ християните също посещават църква на Великден. Обядът след това се състои от шунка с ананас, картофи, зеленчуци и дори плодове.

Интересното тук е, че децата получават кошнички, които „Великденското зайче“ от ранно утро е напълнило с шарени яйца, шоколади и бонбони. Именно така нареченият “Великденски заек” е популярният символ на празника в Америка.

В Америка е много популярна и игра, при която малчуганите се надпреварват да търкалят боядисаните яйца по наклонена ливада - навярно си виждал не малко подобни снимки в интернет. Е, сега вече знаеш по какъв повод е тази интересна за децата игра.

Най-голямото такова състезание всъщност се организира на поляната до Белия дом, където идват стотици малчугани със своите великденски яйца.

В Източна Европа или по-конкретно Полша на украсената великденска трапеза се слагат студени месни закуски, сред които най-известен е белият колбас, подправен със сол, пипер, чесън и поднесен с цвекло.

Нареждат се на трапезата и домашни печива и сладкиши, от които най-вкусни са маковите щрудели и направеното от разтопена захар агне в памет на Христовото възкресение. Тук също присъства агнешкото на масата, точно както и в България.

За Великден в Швеция пък украсяват домовете си в жълто, зелено и бяло. На трапезата им има ястия, които не се отличават особено от коледните.

По-особено внимание се обръща на бонбоните и сладкишите. Любопитно при шведите е, че Великденските яйца се правят от картон с голям, красив бонбон вътре. Много старо и необикновено е и финландското ястие мямми – сладко печиво от ръжено брашно с препечен до кафяво малц.

Финландците посрещат Великден и с традиционната „пасха“ - вид чийзкейк от извара и сметана.

В Германия обичаят на Велика събота е да има постна супа жура.

В Италия пък на големия празник католиците непременно се гощават с агнешко. За гарнитура се поднася печен в жар артишок – апетитно неаполитанско ястие.

В по-голямата част на Швейцария украсяват изворите с гирлянди от боядисани яйца, клонки и ленти. Странен е и древният обичай през Страстната седмица - църковните камбани да напускат страната, за да „отидат“ в Рим. Връщат ги на Великден, като на срещнатите по пътя деца се подаряват шоколадови камбанки и раковини.

Определено звучи интересно, нали?

Ако планираш да отбележиш празника Великден извън нашата страна, то несъмнено си заслужава да посетиш някоя от гореизброените държави, за да “вкусиш” техните традиции по Великден. А междувременно кредитна карта AXI Card ще бъде твоят верен спътник за контролиране на финансите и покриване на всички предвидени и непредвидени разходи.